Historia - MKS FRAKTAL

Idź do spisu treści

Menu główne:

Historia

Jak narodził się Fraktal?

Cała historia rozpoczęła się od listopada roku 2000. Wtedy to pomysł utworzenia w Mikołowie Klubu Studenckiego przedstawił obecny wówczas burmistrz, Pan Marek Balcer. Po długich debatach, wspaniałych pomysłach na spotkaniach w Instytucie Mikołowskim określono zarys wizji miejsca tworzonego przez studentów dla studentów. Młodzi ludzie z ogromnym entuzjazmem garneli się do realizacji. To nie znaczy, że wszystko się łatwo układało. Napotykano na kolejne problemy o przeróżnym podłożu. Lokal numer jeden, który na użytkowanie otrzymał klub, wymagał chociażby podstawowego remontu, a z tym wiązał się kłopot zaplecza finansowego. W pewnym momencie, gdy powstanie klubu wydawało się być kwestią mocno rozciągniętą w czasie. Wynikło coś zupełnie nieoczekiwanego. Znalazło się inne pomieszczenie, które można by przystosować na potrzeby klubu.

W nowym lokalu do mieściła się restauracja Biały Dom. Szybko podjęto istotne decyzje i przekwalifikowano całkowicie wnętrza, co wiązało się przede wszystkim z przemalowaniem jego białych ścian i reorganizacją wyposażenia. Decyzjom podejmowanym w tym czasie przyświecało zawsze jedno pytanie. W którą stronę iść, jaki charakter nadać temu miejscu? Wypracowana podczas tych remontowych spotkań koncepcja w znacznej mierze określiła Klub Studencki FRAKTAL. Otworzony 6 października 2001 roku.

Jednym z założeń jest to, aby Fraktal był spójnikiem, łącznikiem działań społeczno-kulturalnych w mieście. A dokładniej, by tworzyć nowe wydarzenia, a nie powielać już istniejących w Instytucjach kulturalnych, t.j. MDK, Instytut Mikołowski, Biblioteka Miejska. Z Fraktalem zwiążą się projekty ciekawe, bo nietypowe, alternatywne, mniej znane, a warte polecenia. Oczywiście z podstawowym nastawieniem na twórczość studencką. No i publika z założenia powinna opierać się ludziach młodych, ale naturalnie nie tylko. To miejsce ma także łączyć pokolenia.

Fraktal to nie knajpa, to nie pub (co wielu niesłusznie zarzuca). Fraktal to atmosfera, którą tworzą goście, ich zainteresowania, muzyka to klimat twojego miejsca spotkań, w którym realizowane są zarówno wydarzenia artystyczne, jak inne projekty.

Fraktal działa prężnie już od wielu lat nie tylko w obrębie własnego lokalu, ale także tworzy wydarzenia plenerowe takie jak: Letnie Granie na mikołowskim rynku, Podwieczorek za fraczkiem, rekonstrukcje historyczną „Bitwa mikołowska 1945” i wiele innych.
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego